Stručný životopis:

John Ernst Worrell Keely

3. září 1827 - 18. listopadu 1898


Byl to vynálezce a hochštapler, vyrostl v Philadelphii, Pennsylvania, kde potom také působil. Oba jeho rodiče zemřeli, když byl ještě dítě a neví se, zda od dvanácti let chodil do školy. Nějaký čas byl vedoucím malého orchestru a podle jistých víceméně pochybných pověstí působil jako cirkusový umělec.

V roce 1872 byl obchodním cestujícím, ale následující rok, kdy oznámil svůj objev nové fyzikální síly, toto zaměstnání navždy opustil a na dobu čtvrt století se stal věřejnou osobností, udržovanou příspěvky těch, kdo věřili v budoucnost vynálezů, založených na jeho objevu.

Předpokládaná nová síla podle Keelyho pocházela od mezimolekulárních vibrací éteru. Jeho problémem bylo zkonstruovat stroj, který by reagoval na tyto vibrace a tímto způsobem produkoval energii. (Viz Meldeho experiment.) V roce 1874 pokročil ve vývoji takového stroje nebo motoru do takové míry, že mohl provádět demonstrace ve své dílně.

Výsledky jeho experimentů mohly ohromovat širokou veřejnost, ale fyzikové a inženýři prohlašovali, že stejných výsledků lze dosáhnout zapojením známých sil a dokud neprokáže vyloučení těchto známých sil ze svých experimentů, budou odmítat uvěřit jeho objevu.

Přesto byla založena akciová společnost Keely Motor Company a lidé z celých Spojených států nakupovali ve velkém její akcie.

Jak čas běžel a Keelyho motor stále nebyl dokončen, ani nebyly podány žádosti o patenty, netrpělivost akcionářů rostla a v roce 1880 přestali vynálezce podporovat a jeho účty zůstaly nezaplaceny. Když již stál před bankrotem, jedna bohatá žena z Philadelphie, paní Clara S. J. Bloomfield- Mooreová, ho zachránila a mnoho let financovala jeho výzkum.

Mezitím Keely Motor Company na Keelyho vyvíjela tlak, aby prozradil tajemství svého motoru, a jeho odmítání odpovídat na otázky vedlo k jeho uvěznění pro pohrdání soudem.

Bylo dosaženo kompromisu, avšak bez prozrazení tajemství, a Keely byl propuštěn.

V roce 1887 byly prováděny experimenty pro vládu Spojených států ve Fort Lafayette. Keely Motor Company si udržela svoji víru ve vynálezce a pokračovala v prodávání akcií.

V roce 1895 profesor Lascelles-Scott, anglický fyzik, strávil měsíc v Philadelphii, aby zde, na žádost paní Bloomfield-Mooreové, zkoumal Keelyho práci.

Jeho zpráva nebyla nikdy zveřejněna, ale po svém návratu do Londýna Keelyho patronka stáhla svou pomoc.

Keely byl nyní starý muž postižený Brightovou nemocí. V době jeho smrti, 18. listopadu 1898, měla Keely Motor Company více než 3.000 akcionářů.

Úředníci společnosti si od vdovy Anny M. Keelyové vyžádali dovolení důkladně prozkoumat všechny Keelyho přístroje, které zanechal ve své dílně.

Během vyšetřování, jehož motivy byly přátelské, byly objeveny trubky, jimiž byl hnám stlačený vzduch do stroje, který byl údajně poháněn záhadnou novou silou.

V některých případech byl použit stlačený vzduch, aby spustil hodinový stroj, ale ve většině případů spouštěl hydraulickou sílu, odvozenou z vodního motoru.

Odhalení bylo úplné a neoddiskutovatelné. Philadelphské noviny navrhly, aby byl "motor" předveden veřejnosti, ale nikdo tyto návrhy nevyslyšel.

Keelyho tajemství bylo konečně odhaleno, ale krátce po jeho smrti nemohlo nic otřást vírou veřejnosti v něho a jeho vynálezy.


Reference:

E. A. Scott, "The Keely Motor," Proc. Engineers' Club of Phila., Vol XIV (1897)
Julius Moritzen, "The Extraordinary Story of John Worrell Keely", Cosmopolitan Mag. Apr. 1899
Chas. Fort, Wild Talents - 1932
Appleton's Ann. Cyc. 1887, 1898
Pub. Ledger (Phila.), Nov. 19, 1898 and editorial, Jan. 30, 1899
Clara S. J. Bloomfield-Moore, Keely and His Discoveries (1893) and articles supporting Keely's claims in Lippincotts' Mag. July 1890, Dec. 1892 and in the
New Sci. Rev. July 1894, Apr., July, Oct. 1895, Jan. 1896Tento dokument má studentovi Keelyho pomoci tím, že mu nabízí informace pro a proti o tomto muži. Je zajímavé, že paní Mooreová svoji pomoc stáhla, a informace, že Keely měl Brightovu chorobu, je pro nás nová.Díky za Vaši podporu, Vangard Sciences a KeelyNet BBS!


Taken from KeelyNet BBS (214) 324-3501
Sponsored by Vangard Sciences
PO BOX 1031
Mesquite, TX 75150